Noc Muzeów

W tym roku Noc Muzeów obfitowała w moim wydaniu tylko w kilka miejsc, ale mogę zapewnić, że było warto je odwiedzić. Na pierwszy ogień poszło Hewelianum na Górze Gradowej w Gdańsku. Dla dzieciaków zostały zorganizowane pokazy rycerskie oraz inne atrakcje utrzymane w klimacie średniowiecza. Odnalazłam też mojego pierwszego Lwa Heweliona (nie miałam pojęcia o ich istnieniu, ale wybiorę się latem by odnaleźć je wszystkie).

Lew Hewelion
Lew Hewelion

Na drugi ogień poszła wystawa interaktywna (bilety płatne… 1 zł), dzięki której odświeżyłam i uzupełniłam wiedzę z dziedziny m.in. fizyki, geografii czy też biologii. Mogłam też pobawić się różnymi przyrządami, a także sprawdzić się w nietypowych konkurencjach. Na koniec można było wcielić się w postać ze słynnego obrazu i zrobić sobie pamiątkowe selfie.

Zabawy z cieniem
Zabawy z cieniem

Gdzie: Gdańsk, ul. Gradowa 6

Sala BHP – Stocznia Gdańska

Kolejnym przystankiem była Sala BHP Gdańskiej Stoczni. Znalazła się tutaj wielka makieta obejmująca cały teren Stoczni. Mnogość elementów, precyzja wykonania i czas poświęcony spowodowały, że makieta zrobiła na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Na wystawie można było zobaczyć też repliki największych statków zbudowanych w Stoczni, zdjęcia i eksponaty związanych z sierpniem 80 oraz czasami PRL.

Makieta Stoczni w Gdańsku
Makieta Stoczni w Gdańsku

Dodatkowym bonusem była wystawa Elektrotechniki z lat 80. Muszę przyznać, że łza zakręciła mi się w oku 🙁 Co prawda nie zastałam tam mojego ukochanego Commodore C64, ale za to miałam okazję pograć na komputerze Amiga w Crazy Frog 😀 Odnalazłam także komputery Atari oraz 16 bitową konsolę Sega, na której kiedyś z kuzynami graliśmy m.in. w Mortal Kombat czy Golden Axe. Miłośnicy techniki zgromadzili także sprzęt audio firmy Radmor, a nawet radio Szarotka z lat 50-tych.

Komputer Amiga i gra Crazy Frog
Komputer Amiga i gra Crazy Frog

Na zewnątrz zorganizowano zjazd samochodów również z lat 80-tych. Przyjechali właściciele takich aut jak: Fiat 126p, Polonez, Star, Żuk czy UAZ – Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod (jak na zdjęciu).

UAZ – Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod
UAZ – Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod

Gdzie: Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6

Niestety zwiedziłam tylko tyle, gdyż organizm totalnie mi się rozładował (mimo wciągniętej na prędce 0,5 m zapiekanki). Za rok planuję więcej i intensywniej!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *